« späť

Prevencia osteoporózy tkvie v správnom stravovacom režime a dostatku pohybu

 

Daň z komfortu, či skrytá epidémia staroby. Aj takto niektorí nazývajú osteoporózu, chorobu kostí, ktorá postihuje viac ženy ako mužov.

 

Dôležitý je vyvážený príjem vápnika. Dospelý človek potrebuje denne približne 800 miligramov vápnika (asi 10 mg na 1 kg telesnej hmotnosti). Toto množstvo nám zabezpečí napr. 3/4 litra mlieka alebo 1/4 kilogramu tvarohu, dva jogurty alebo 120 gramov tvrdého syra.

 

Denná potreba dieťaťa je asi 1 000 mg vápnika, v puberte sa zvyšuje. Športujúci a ťažko pracujúci ľudia by mali prijímať ešte viac vápnika, s pribúdajúcim vekom sa jeho dávky musia znižovať. Vápnik telu dodáme aj konzumáciou bryndze (znižuje tiež krvný tlak a pôsobí protizápalovo), orechov, alebo ovsených vločiek. Tie sú pre svoj obsah vlákniny výborné aj pre zdravé trávenie. Ovocie a zelenina sú vo všeobecnosti dôležitou súčasťou zdravého stravovania, k zdravým kostiam prispievajú okrem obsahu vápnika aj vitamínmi B, C a horčíkom. Najviac vápnika obsahujú čierne ríbezle, maliny a jahody, zo zeleniny sú to petržlenová vňať, pažítka a špenát.

 

Dôležitý je aj príjem vitamínov, najmä vitamínov A a D. Vitamín D sa nachádza aj v obohatených mliečnych výrobkoch a cereáliách, vo vaječnom žĺtku, hubách, v tresčej pečeni, morských rybách a rybom tuku. Najefektívnejšie pôsobí v spolupráci s vitamínmi A, C.

 

Vitamíny A a D sú rozpustné v tukoch, preto by sme mali zaradiť do stravy aj kvalitné tuky - neobsahujú transmastné kyseliny, a naopak obsahujú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť. Patria medzi ne tuky rastlinného pôvodu a oleje z rýb.

 

Odporúčané športové aktivity sú chôdza s palicami, tanec, beh (len s kvalitnou obuvou, ktorá tlmí nárazy), pravidelné cvičenie, bicyklovanie a prechádzky. Každá veková skupiny by si mala vybrať adekvátne zaťaženie a venovať adekvátny čas strečingu a fyzioterapii.

 

MUDr. Pavel Malovič, Združenie pre zdravie a výživu

 

 

 

 

 


« späť
Web stránky vytvorila M7, s.r.o.
©2009 ZZV.sk