« späť

Potraviny v lete

Spôsob uskladnenia potravín je dôležitý pre zachovanie ich kvality a zdraviu neškodnosti. V lete viac, ako v iných ročných obdobiach, treba dodržiavať niekoľko zásad, vďaka ktorým sa jedlo nezmení na jed a vy sa vyhnete nepríjemným tráviacim ťažkostiam.

Kde boli potreviny v obchode?

Jednoduché bezpečné pravidlo hovorí - ako boli potraviny skladované v obchode, tak majú byť aj naďalej. Takže, ak ste potravinu vybrali z chladiaceho alebo mraziaceho boxu, nepočítajte s tým, že zostane bezpečná alebo kvalitná pri  bežnej teplote v miestnosti, alebo dokonca pri vonkajšej horúčave.

Vysoko rizikové potraviny v lete

Všeobecne platí, že potraviny sa musia uchovávať pri nízkej teplote, čo znamená menej ako 10 °C, a ešte lepšie menej ako 6 °C.  Alebo počas  podávania teplých jedál pri vysokej teplote, viac ako 60 °C. Tepelne spracované potraviny nenechávajte pri teplote miestnosti dlhšie ako 2 hodiny, počas letných mesiacov ani kratšie ako jednu hodinu. Takže, ak nemáte záruku správneho uchovávania pri nízkej teplote, zabudnite na tepelne upravené mäso, ryby, hydinu, salámy, párky, šunky, nátierky, čerstvé mlieko a mliečne výrobky, vajcia, omáčky, domácu majonéza a majonézové šaláty,  krémové zákusky a dezerty. Okrem toho odborníci na základe najnovších poznatkov v súčasnosti upozorňujú na ďalšie rizikové potraviny, na prvom mieste na listovú zeleninu, ďalej v poradí mäso z tuniaka, ustrice, paradajky, klíčky a drobné bobuľové plody.

Na cesty, výlety, pod stan

Balené krehké chleby, celozrnné, či ryžové, k tomu tavený syr, najlepšie s nízkym obsahom tuku. Ak sa rozhodnete pre konzervované mäso, alebo ryby či obľúbené cestovateľské paštéty, treba ich hneď po otvorení zjesť. Bez adekvátneho skladovania v chlade neriskujte ani so suchými salámami a šunkami. Doprajte si veľa sezónnej zeleniny a ovocia, okrem potešenia z chutí a vône to prospeje aj vášmu zdraviu.

Grilovanie

Letná spoločenská aktivita sa môže zmeniť na hromadné nebezpečie. Všeobecne platí, čím viac ľudí, tým väčšie množstvá jedál sa musia dopredu pripraviť, a tým je väčšie riziko ochorenia. Riziko je najvyššie najmä vtedy, ak sa vyskytnú prehrešky voči hygienickým podmienkam a návykom alebo voči správnej manipulácii s potravinami. Napríklad, ak mäso nebolo v chlade správne skladované, alebo ešte horšie, ležalo na slnku. Grilujte radšej pomaly a opatrne, pri pichnutí by nemala z mäsa vytekať ružovkaská šťava. Tá by mala byť číra. Pamätajte, že radšej viac ako 10 minút a optimálne, ak teplota vo vnútri mäsa je viac ako 70 stupňov. Hotové mäso hneď podávajte, neodkladajte, nepripravujte do zásoby. Na letných piknikoch sa v každom prípade vyhnite dresingom obsahujúcim surové vajíčka a smotanu. Nezabúdajte tiež na dôkladné umývanie ovocia a zeleniny a, pretože sú surové, aj na ich uchovávanie/uloženie oddelene od tepelne spracovaných potravín, hlavne živočíšneho pôvodu.
prof. Ing. Ľubomír Valík,  Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU

A názor lekára?

Treba mať na pamäti, že potraviny sa v teple rýchlo kazia a riziko vzniku tráviacich ťažkostí je zvýšené. Zdrojom nákazy sú aj špinavé ruky a kontaminovaná voda. Venujte teda pozornosť nielen tomu, čo pijete, ale aj ako umývate ovocie a zeleninu. Nákaza sa prejaví bolesťami žalúdka, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha, hnačkou, niekedy sa pridruží teplota a bolesti kĺbov. Ak už sa tak stalo, dôležité je dodržiavať diétu a prijímať dostatok tekutín. Základom je čierny nesladený čaj, nesýtená minerálka, pri veľkých stratách tekutín dostať v lekárni kúpiť tzv. rehydratačný roztok, ktorý dodá telu základné minerálne látky a energiu. Na jedálny lístok sa vám dostanú sucháre, varená ryža, varená mrkva. Na pár dní treba vylúčiť všetky tuky, dráždivé jedlá, alkohol, kávu, obmedziť príjem sladkostí. Užívanie probiotík napomôže úprave črevnej flóry a trávenia. Väčšina črevných infekcií sa lieči diétnymi opatreniami, len vo výnimočných prípadoch je potrebné podávať antibiotiká, a to tiež až po mikrobiologickom určení patogénu.
MUDr. Iveta Vaverková, všeobecná lekárka pre dospelých

www.zzv.sk

Ako sa určuje trvanlivosť?

Určiť trvanlivosť a označiť výrobky zodpovedajúcim spôsobom je povinnosťou výrobcov potravín. Označenie zahŕňa aj uvádzanie skladovacích podmienok, ktoré sú potrebné na dosiahnutie trvanlivosti, napríklad „po otvorení udržiavajte v chlade" a teplotné rozhranie na skladovanie.

www.eufic.org


« späť
Web stránky vytvorila M7, s.r.o.
©2009 ZZV.sk