« späť

Odborníci varujú: „Neumrite na smäd.“

MUDr. Jana Jurkovičová, CSc.

Ústav hygieny lekárskej fakulty UK

Slovensko má takmer prímorské počasie a my žijeme stále tak, ako pred sto rokmi. Častým zlozvykom v našej populácii je napríklad nedostatočný príjem tekutín. Väčšinou pijeme málo a až keď máme pocit smädu. To je nesprávne, pocit smädu je totiž varovným signálom pri značnom nedostatku vody v organizme. Piť by sme mali pravidelne a vedome.

Nedostatočný príjem tekutín má za následok obmedzenie jeho výdaja. Ak sa obmedzuje možnosť vylučovať škodlivé látky z organizmu, vzniká zvýšená tvorba močových kameňov a pod. Krv zhustne, zníži sa krvný tlak a zásobovanie buniek kyslíkom, na čo je obzvlášť citlivý mozog, dostavia sa psychické dôsledky dehydratácie - zhoršené vnímanie, únava, podráždenie. Tvorí sa menej potu, telo sa nedostatočne ochladzuje, vzniká úpal. Poruchy vodnej bilancie vedú k celkovej slabosti, letargii, nevoľnosti, bolestiam hlavy, útlmu; v závažných prípadoch vznikajú kŕče, môže vzniknúť bezvedomie, až smrť.

Denne by sme mali vypiť aspoň 2-4 decilitra tekutín na 10 kg hmotnosti, to znamená približne 1,5 až 3 litre. Najlepšie je piť v menších dávkach a častejšie. Najvhodnejšia je pitná voda alebo balené pramenité vody, s mierou bylinné a ovocné čaje. Sladené nápoje je potrebné obmedzovať kvôli nadbytku cukru, energie a kofeínu.

Text na http://www.florastranky.sk/files/spravodaj/48Spravodaj_6_2007.pdf obsahuje informácie o pitnom režime a odporúčania pre rizikové skupiny v letnom období.

Zvlášť malé deti majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu. Na konci teplého dňa často bývajú podráždené, unavené, nepozorné, čo môže byť zapríčinené práve dehydratáciou. Nedostatok vody znižuje celkovú výkonnosť detí, podieľa sa na ich zníženej sústredenosti a v neskoršom veku môže spôsobovať aj problémy v škole. V letnom období sú pre dieťa tekutiny dôležitejšie ako jedlo; nie je vhodné nútiť dieťa počas horúcich letných dní jesť, treba mu však ponúkať tekutiny častejšie a v malých dávkach, rozhodne nesmieme čakať na to, až si ich samo vypýta.

Starším ľuďom sa postupne znižuje až mizne pocit smädu, takže nepociťujú potrebu napiť sa. Niektorí dokonca vedome znižujú príjem tekutín, ak majú zdravotné problémy spojené s častejším močením, inkontinenciou a pod. Preto im tiež treba tekutiny častejšie ponúkať, aj napriek ich odporu a tvrdeniu, že „nie sú smädní". Obzvlášť nebezpečná situácia môže nastať, ak starý človek žije sám. Dehydratácia v tomto veku s následným zahustením krvi môže viesť až k trombózam, embóliám, k tvorbe močových kameňov, prípadne až k poruchám vedomia.

Zdravotné problémy športovcov často súvisia so zníženým objemom telesných tekutín, čiže dehydratáciou, preto ich treba počas výkonu i po ňom postupne dopĺňať. Pre rekreačného športovca bude stačiť dopĺňanie tekutín pitnou vodou, na pitný režim vrcholových športovcov spravidla dozerá športový lekár a vyberá z celého radu tzv. športových nápojov.


« späť
Web stránky vytvorila M7, s.r.o.
©2009 ZZV.sk